Seniori fotografujú

Fotografovaním k udržaniu mentálneho zdravia

Aj dôchodcovia sa už dnes prispôsobujú novým digitálnm trendom. Majú záujem naučiť sa komunikovať na sociálnej  sieti, používať notbuk, tablet či mobilný dotykový telefón. To všetko im v Komárne umožnili v Základnej organizácii jednoty dôchodcov vďaka projektu Podpora komunitného života seniorov vizualizáciou v online priestore, ktorý finančne podporila Nadácia Pontis prostredníctvom nadačného fondu Telekomu.

Vyvrcholením projektu, v ktorom sa seniori okrem základných digitálych komunikačných zručností učili aj fotografovať je výstava fotografií ,,SENIORI FOTOGRAFUJÚ“, kde budú prezentované fotografie nafotené účastníkmi kurzu.

Seniori tak viac ako dva mesiace nielen fotili, ale naučili sa fotografie aj upravovať a publikovať a zdieľať ich aj v online priestore, najmä na fejsbuku.
Facebook od jeho vzniku v  r. 2024 okupovali najmä mladí ľudia, ktorí však neskôr objavili aj iné sociálne siete (napr. Instagram, kde sa pridávajú prioritne fotografie).

Podľa článku agentúry SITA (máj 2022) 85 percent Slovákov používa nejakú sociálnu sieť, pričom 63 percent ju navštívi aspoň raz denne a patria k nim už aj seniori. Celkový počet ľudí nad 60 rokov využívajúcich sociálne siete sa síce zvyšuje postupne iba mierne, rastie však počet denných užívateľov a  pribúdajú aj staršie ročníky rodičov aj starých rodičov.

Na fejsbuku tam môžeme uvidieť fotografie seniorov s ich  rodinou, s vnúčatami na výlete, pri rodinných a priateľských oslavách, ale aj pri ich obľúbených činnostiach.

Niektorí seniori sú zapojení do fejsbukových skupín tematicky zameraných na retro spomienky z detstva, školské a študentské roky, na históriu mesta a jej obyvateľov a pod. Nájdeme tam aj skupiny, v ktorých sa cielene uverejňujú ,,pekné fotografie“.

Nezáleží pritom na téme, ale zväčša sú to zábery zachytávajúce nádheru prírodných úkazov, rastliny, zvieratá…

Fotografie členov foto kurzu v KN

 Veď kto by sa rád nepozrel na očarujúci západ či východ slnka, farebnú dúhu po búrke, včielku na nádhernom kvete – všetko to oko poteší, dušu pohladí.

Fotografovanie je tvorivá činnosť, ktorá rozhodne prispieva k udržovaniu mentálneho zdravia. Pri tejto činnosti nielenže aktivujeme mozog, predstavivosť, obrazotvornosť, cibríme si zrak, ale hlavne naštartujeme pozitívne myslenie.

Je predsa nepredstaviteľné aby sme popri tej kráse, ktorú sa snažíme zachytiť mysleli negatívne. Áno, často nás niečo nahnevá, to ale neznamená, že musíme hneď pridávať na fejsbuk nenávistné komentáre a vyjadrovať sa ku všetkému.

Zoberme radšej mobil, fotoaparát, poobzerajme sa okolo seba, odfoťme niečo pekné a ten najkrajší záber zverejnime na fejsbuku. Potešíme nielen seba, ale aj iných.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba za účelom spracovania tohto komentára.