Tancujúci seniori

Čas pred Adventom organizácie dôchodcov využívajú na organizovanie posledných zábavných, najmä tanečných podujatí. Je to tak aj v Komárne, kde sa seniori s radosťou zúčastňujú rôznych večierkov a zábav bez ohľadu na to či ich organizuje Klub dôchodcov alebo Jednota dôchodcov.

Na niektorých som sa zúčastnila aj ja a s potešením konštatujem, že vždy išlo o excelentnú zábavu najmä čo sa týka radosti z tanca a dobrej, priateľskej atmosféry. Pri tanci seniori zabudnú na prípadné zdravotné problémy, neúnavne tancujú klasické, moderné i ľudové tance, a to až do záverečnej.

Komárňanskí seniori sa zabávajú

Po Slovensku sa postupne šíria okrem zábav aj kurzy jednoduchých skupinových tancov seniorov, ,,tancov pre radosť“.  Nielen v mestách, ale aj v obciach vznikajú záujmové skupiny dôchodcov, ktorí si chcú rozhýbať telo nielen športom, ale aj  tancom. Sú to zároveň aj akési spomienky na našu mladosť., pri ktorých znovu mladneme.

Naša generácia v mladosti absolvovala tanečné kurzy klasických tancov zakončené tzv. venčekom.  Potom sme už bez obáv mohli chodiť na ,,čaje o piatej“, kde sa pri dobrej hudbe tancovali všetky tance, aj tie ,,moderné, tajne odkukané zo zahraničnej televízie. Kto absolvoval maturitu, tak stužková bola akousi priepustkou už aj na tanečné zábavy pre dospelých.

Viacerí si na svoju roztancovanú mladosť radi zaspomínajú. S potešením preto vítajú možnosť zapojiť sa  do pravidelných nácvikov tanca pre radosť.  V niektorých mestách a obciach sa takéto stretávanie a pravidelný nácvik stali už tradíciou, podobne ako účasť v speváckych súborov seniorov.  Seniori nacvičujú aj zložitejšie choreografie, ktoré potom s hrdosťou prezentujú aj verejnosti  pri rôznych kultúrnych podujatiach.

Vo veľkej obľube je aj účasť na dôchodcovských zábavách. Jednoty a kluby dôchodcov ich organizujú počas celého roka – sú to fašiangové zábavy, majálesy, Anna a  katarínske zábavy, či nakoniec silvestrovská zábava.  

Na týchto zábavách sa seniori zabávajú bez ohľadu na to či majú alebo nemajú partnera. V zrelom veku je dôležitejšia dobrá nálada, príjemná spoločnosť priateľov, priateliek a najmä dobrá hudba. Pri nej sa aj inak už vekom trochu ťažkopádne nohy  roztancujú.

Pripomína mi to tak trochu veľmi obľúbené dedinské zábavy. Tie však neboli prvoplánovo určené pre dôchodcov, hoci babky – klebetníčky tam chýbať nemohli. Kto by inak po zábave rozprával o tom kto s kým najviac tancoval a či si tam mladí našli aj nové lásky.  S tým sa mi vynára v mysli  jedna kuriózna spomienka. Na kultúrnych domoch sa už v tom čase objavovali prvé reklamy. Boli to plagáty s s nápisom  ,,Hudba, tanec, klobásy“ – celkom  výstižné.

Na prvom mieste bola živá hudba, pri ktorej sa tancovalo vždy až do rána.  Nechýbalo  varené víno, lebo na ňom organizátori zarobili viac, než na nevarenom a samozrejme muselo byť aj niečo na zub – klobásy, párky alebo guľáš. Zväčša bola aj tombola.

Dnes sme sa už posunuli ďalej, ale podstata zostala. Hudba a tanec sú základom dobrej  zábavy seniorov. Tombola sa organizuje ako AHA-prekvapenie. Seniori  prinesú do tomboly nejaké darčeky, každý podľa svojich možností a potom si kupujú zlosovateľné lístky za symbolickú cenu 50 centov. Prekvapenie  s výhry znásobí radostnú atmosféru dobrej pohody.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba za účelom spracovania tohto komentára.